Sommer, sol og blomstereng
En uvanlig kald vår har ført til en litt utfordrende start for naturmangfoldstrategien. Særlig de nyetablerte blomsterengene i Sentrumsparken vitner om dette, ettersom et kaldere jordsmonn har ført til forsinket spiring og ujevn blomstring. Eksempelvis kan feltet på parkeringskjelleren i sentrumsparken fortsatt fremstå litt glissent, men med sommeren som et faktum bryr humler og bier seg ikke så veldig om noen centimeters mellomrom mellom blomstene, og nyter godt av det som spirer og gror.
Flere av de store blomsterpottene i sentrum har også fått seg en ny type beplantning som forbinder estetikk, praktikabelt vedlikehold (flerårige stauder) og miljøhensyn ved at det brukes stedsegnede planter som gir ly og næring til det lokale dyrelivet.

Sist, men ikke minst betyr det å ta vare på artsmangfoldet også å respektere det dyrelivet som allerede finnes i sentrum, selv om det noen ganger kan oppleves å være til bry. Et godt eksempel er makeungene på Coop-tomten. Disse klarte seg forholdsvis lenge ganske bra, før en av dem dessverre ble påkjørt dagen etter at bildet ble tatt.

I hetebølgene som kommer vil det være viktig å huske at også ville dyr trenger vann. Randaberg sentrum har få åpne vannspeil, og det å plassere ut grunne vannskåler på steder med lavt konfliktpotensial kan derfor være et viktig bidrag for å støtte artsmangfoldet når været er tørt og temperaturene stiger. Husk at også insekter trekkes til vann, og det å legge inn noen tynne kvister de kan klatre opp på om de skulle havne uti, kan redde mange små liv.
God sommer!

Fant du det du lette etter?
Hva forsøkte du å finne?