|
Du er her: NYHETSARKIV > A(H1N1) Vaksinasjon i Randaberg kommune
A(H1N1) Vaksinasjon i Randaberg kommune
Vaksinasjonen mot svineinfluensa A(H1N1) for barn i barnehage og elever i skolene starter nå.
 |
|
250 personer møtte til første massevaksineringsdag i Randaberghallen onsdag 16. desember. I forgrunnen Jan-Kåre Ruud, beredskapsansvarlig i Randaberg kommune. |
|
Informasjon lagt ut mandag 4.1.2010
Helsestasjonen i Randaberg tilbyr nå vaksine til de som ennå ikke har hatt tid til å få gjort dette.
Vaksinasjonen skjer på helsestasjonen, onsdag 13. januar fra kl. 15 til 17.
Tilbudet gjelder for alle aldre.
Husk å ta med legitimasjon og kontanter. Vaksinen koster kr 150,- for de over 19 år.
Informasjon lagt ut tirsdag 15.12.2009
Én dose Pandemrix tilstrekkelig for de fleste barn og voksne. Folkehelseinstituttet og Statens legemiddelverk har gjennomgått foreliggende data om effekt og bivirkninger av pandemi-vaksinen Pandemrix. Konklusjonen er at én vaksinedose ser ut til å gi tilstrekkelig beskyttelse for de aller fleste barn og voksne. Personer med nedsatt immunforsvar anbefales fremdeles å ta to doser, med minimum tre ukers mellomrom. Tidligere anbefaling har vært å gi to doser Pandemrix til barn under 10 år. Det ser nå ut til at én dose er tilstrekkelig. I tillegg viser data at dose nummer to gir noe mer feber og lokalreaksjoner hos små barn. Derfor endres nå anbefalingen til å være én vaksinedose for alle unntatt immunsupprimerte. Myndighetene følger fortløpende med på resultater fra kliniske studier, og eventuelle oppdateringer i anbefalingene skjer på grunnlag av disse. Hvis det på et senere tidspunkt skulle vise seg å være nødvendig med en vaksinedose til, vil myndighetene gå ut med ny informasjon om dette.
Informasjon lagt ut fredag 11.12.2009
Influensalegevakten på Mariero legges ned på grunn av liten pågang. Sist helg hadde influensalegevakten fem pasienter innom lørdag og to på søndag. Legevakten for influensasyke har vært åpen bare i helgene de siste ukene. Influensalegevakten på Mariero legesenter ble opprettet for å avlaste den ordinære legevakten for influensasyke. Stavanger, Sola og Randaberg har samarbeidet om influensalegevakten. Hvis det blir en ny bølge med influensa A (H1N1) kan influensalegevakten raskt bli operativ igjen. Har du spørsmål om vaksinasjon eller influensa kan du ringe Influensatelefonen på 800 87 150 ut fredag 18. desember. Da legges også den ned. Det er også mulig å ringe den nasjonale pandemitelefonen på 815 55 015. Den er åpen fra 8-15 på hverdager og gir råd om influensa A (H1N1).
Informasjon lagt ut tirsdag 8.12.2009
Randaberg kommune tilbyr nå vaksine mot svineinfluensa til alle innbyggere i kommunen. Massevaksineringen skal skje i Randaberghallen onsdag 16.12 og torsdag 17.12, begge dager klokka 15.30 - 19.00. Les mer her.
Informasjon lagt ut mandag 7.12.2009
Vaksine til personer med alvorlig eggallergi er kommet. Folkehelseinstituttet mottok fredag 4. desember 1000 doser av vaksinen Celvapan, innkjøpt fra Østerrike. Celvapan er en inaktivert helvirusvaksine som ikke er dyrket på egg. Vaksinen er beregnet på personer med svært alvorlig eggallergi, det vil si personer som har reagert med alvorlig allergisjokk (anafylaktisk sjokk) etter å ha spist egg, matvarer som inneholder egg eller etter å ha blitt vaksinert med en eggbasert vaksine. Vaksinen skal settes i sykehusavdelinger som har ansvar for behandling av allergikere.
Informasjon lagt ut fredag 4.12.2009
Fredag 11. desember tilbys elever ved Randaberg videregående skole vaksine mot svineinfluensa. Vaksinasjonen vil skje på skolen, i skoletiden fra kl 08.30, og avsluttes når alle elevene er ferdig vaksinert.
Vaksinen er gratis for elever i videregående skole.
Elever under 16 år må ha samtykke fra foreldre/foresatte før det kan gis vaksine.
Husk å ta med 11-sifret personnummer til vaksinasjonsstedet.
Informasjon lagt ut torsdag 3.12.2009
Influensalegevakten er nå kun åpen i helgene. Pågangen av influensasyke hos Influensa-legevakten har avtatt. Derfor er Influensalegevakten på Mariero nå bare åpen i helgene. Influensalegevakten tar seg av pasienter som er alvorlig syke av influensa A (H1N1) og influensasyke i risikogruppene for å avlaste den vanlige legevakten.
Det må bestilles time på Influensatelefonen 800 87 150 på forhånd.
Influensalegevakten holder til på Mariero legesenter i Obs-bygget. Influensalegevakten er åpen 10.00-19.00 lørdag og søndag. Influensatelefonen er bemannet 08.00-15.00 og 16.30-22.00 på hverdager og 10.00-19.00 i helgene.
Informasjon lagt ut mandag 30.11.2009
Elever i skolene i Randaberg får tilbud om vaksinasjon i uke 50 og 51. Vaksinasjon skjer etter slik plan: Goa skole tirsdag 8.12, Grødem skole torsdag 10.12 og Harestad skole tirsdag 15.12. - Vi starter vaksinasjonen i skolene fra morgenen av. De minste elevene først, deretter oppover i klassetrinnene, sier Anne Haukali, ledende helsesøster.
Informasjon lagt ut torsdag 26.11.2009
Planen for vaksinasjon av barn i barnehage i neste uke er slik:
• Mandag 30. november: Grødem kl 12, Fjellheim kl 13.30
• Tirsdag 1. desember: Vistestølen kl 12, Ze-Bra kl 13.30
• Onsdag 2. desesember: Viste kl 12, Endrstø kl 13.30
• Torsdag 3. desember: Sentrum kl 12, Nyvoll kl 13.30
• Mandag 7. desember: Ryggstranden kl. 12
- Fra og med neste uke (uke 49) planlegger vi å vaksinere to barnehager per ettermiddag, sier ledende helsesøster Anne Haukali. Hun ønsker på forhånd å få inn tilbakemeldingsskjemane fra foreldrene, slik at helsestasjonen har oversikt over antall barn - og eventuelle søsken - som ønskes vaksinert. Husk 11-sifret personnummer for barna.
Kommuneoverlege Roman Benz i Randaberg har i dag informert alle fastlegene i kommunen om at de ikke skal starte å vaksinere med dose nr 2 før alle er vaksinert ferdig med dose nr 1.
Informasjon lagt ut fredag 20.11.2009
Randaberg kommune starter i neste uke vaksinasjon av barn i barnehagene:
• Torsdag 26.11, Sande barnehage, fra kl 12 og til alle barn er ferdig vaksinert.
• Fredag 27.11, Solbakken barnehage, fra kl 11 og til alle barn er ferdig vaksinert.
Vaksinasjon tilbys først barn som går i barnehage; både barn som er bosatt i kommunen og barn som er bosatt utenfor kommunen.
Søsken til barn i barnehagen, men som ikke har barnehageplass og er i alderen mellom 6 mnd og 12 mnd, kan vaksineres samtidig.
Vi kommer senere tilbake med ytterligere informasjon når det gjelder vaksinering i de øvrige barnehagene og i skolene i kommunen.
Barn i barnehage må ha med foresatte ved vaksinering.
Barn med allergi mot egg må ta kontakt med fastlegen for å få vaksine.
Vaksine gitt til barn i barnehager og skoler er gratis.
Før vaksine kan gjennomføres må foreldre/foresatte signere på godkjenningsskjema. Dette får den enkelte foreldre/foresatte tilsendt fra barnehagen og skolene. Du kan se skjemaet her.
Informasjon om vaksine og vaksinering finnes også på flere språk. Ved å følge denne lenken får du mer informasjon om dette.
Helsemyndighetene anbefaler to doser til barn under 10 år (både i risikogrupper og andre) og til personer med svekket immunforsvar. Det skal gå minst tre uker mellom de to vaksinedosene. Friske personer over 10 år anbefales først én dose. Det vil senere vurderes om én dose kan gi tilstrekkelig beskyttelse for disse.
Følg også med på barnehagenes og skolenes hjemmesider for evt mer informasjon.
Informasjon lagt ut tirsdag 17.11.2009
Randaberg har nå mottatt 1000 nye vaksiner. Se informasjon lagt ut 16.11 om hvem som skal tilbys vaksine. I tillegg kan personer som ikke har fastlege i Randaberg kommune, og som er innenfor prioritert gruppe, bli vaksinert på helsestasjonen i Randaberg, Torvmyrveien 4, torsdag 19.11 mellom kl. 15 og 18. Det skal ikke avtales tid på forhånd, møt opp direkte. Husk å ta med 11 sifret personnummer! Vaksineringen koster kr. 150, og kun kontant betaling gjelder.
Informasjon lagt ut mandag 16.11.2009
I løpet av uke 47 mottar Randaberg 1000 nye vaksiner. Disse vaksinene er først forbeholdt personer i risikogruppene, og når disse er ferdig vaksinert blir følgende personer tilbudt vaksine:
• Husstandsmedlemmer til gravide i 1. trimester (første 3 måneder).
• Husstandsmedlemmer til personer i risikogruppene som ikke kan vaksineres.
• Husstandsmedlemmer som har spedbarn under seks måneder.
• Personer som har tett kontakt med svinebesetninger.
Ny informasjon blir lagt ut på våre hjemmesider så snart vi mottar vaksinene. Først deretter skal personer som er nevnt i gruppene over ta kontakt med sin fastlege. Personene som ikke har fastlege i Randaberg kan ta kontakt med helsestasjonen.
Informasjon lagt ut torsdag 12.11.2009
Så snart personer i risikogruppene er ferdig vaksinert, blir følgende personer tilbudt vaksine:
- Husstandsmedlemmer til gravide i 1. trimester (første 3 måneder).
- Husstandsmedlemmer til personer i risikogruppene som ikke kan vaksineres.
- Husstandsmedlemmer som har spedbarn under seks måneder.
- Personer som har tett kontakt med svinebesetninger.
Etter at en er ferdig med vaksinering av personer i gruppene over, vil en starte vaksinering av barn i barnehagealder. Vaksinering av barn som går i barnehage, vil skje i barnehagene i kommunen. Vaksinering av barn som ikke går i barnehage, vil skje på helsestasjonen, evt via fastlege.
Etter at barn i barnehagealder er ferdig vaksinert, vil skoleelever få tilbud om vaksine på skolene. Elever som går i private skoler utenfor kommunen, vil få tilbud om vaksinering på helsestasjonen. Vaksine vil bli først tilbudt de yngste elevene.
Følg med på disse sidene for nærmere informasjon. Det er per i dag ikke mulig å si når ytterligere informasjon vil bli gitt, siden det fortsatt er usikkert hvor mye vaksine vi får og når denne blir levert til kommunen.
Informasjon lagt ut onsdag 11.11.2009
Vaksinering av risikogrupper og helsepersonell er nå godt i gang i alle landets kommuner. Helsemyndighetenes inntrykk er at dette går bra de fleste steder. For den generelle befolkningen har sentrale helsemyndigheter gitt en prioriteringsrekkefølge. Følgende grupper vaksineres først: • Husstandsmedlemmer og andre nærkontakter til personer i risikogruppene, særlig personer rundt spedbarn under 6 måneder og rundt gravide i første trimester.
• Personer som har tett kontakt med svinebesetninger.
• Ytterligere prioritering er at man først vaksinerer de yngste. Det betyr at barn tilbys vaksine aller først, før man gir tilbud til eldre aldersklasser.
Hvor finmasket kommunene velger å gjøre aldersprioriteringene, vil variere fra kommune til kommune, og det er tilgangen på vaksiner og befolkningens størrelse som vil avgjøre dette. Det er ikke aktuelt å prioritere spesielle yrkesgrupper utover helse- og omsorgspersonell, som er prioritert or tidlig vaksinasjon sammen med risikogruppene.
Ny utleveringsordning for antivirale legemidler fra apotek
Les mer her.
Vaksine risikogrupper
Risikogruppe B1: Gravide i andre og tredje trimester. Gravide i første trimester, med risiko for alvorlig sykdomsforløp, kan vaksineres etter nærmere vurdering av sin lege.
Risikogruppe B2: Personer med risiko for alvorlig sykdomsforløp, alderen 3- 64 år (astma, kols, kronisk hjerte- karsykdommer, diabetes, kronisk nyresvikt, leversvikt, nevrologisk sykdom og svært alvorlig fedme).
Risikogruppe B3: Personer med risiko for alvorlig sykdomsforløp i alderen 65 år eller eldre samt svinerøktere.
Egenandel vaksine er kr 150.
Vaksine andre
Vaksinasjon blant øvrige innbyggere starter etter at vaksinasjon i risikogruppene B1, B2 og B3 er avsluttet. Nærmere informasjon om vaksinestart finner du på denne siden og ved annonsering i Bygdebladet.
Nedre aldersgrense for å få vaksine er endret fra 3 år til 6 mnd. Personer under 10 år anbefales å ta to doser vaksine (halv voksendose dvs. 0,25 ml) med minst tre ukers mellomrom. Immun-supprimerte personer over 10 år anbefales å ta to doser vaksine med minst tre ukers mellom-rom. Friske personer over 10 år anbefales først én dose. Det vil senere vurderes om en dose kan gi tilstrekkelig beskyttelse for disse.
Når de prioriterte gruppene har fått sin vaksine er det kommer retningslinjer for den videre prioritering: Hustandsmedlemmer med barn under 6 måneder i huset og hustandsmedlemmer med gravide i første 12 uker i huset.
Influensatelefonen for Randaberg, Sola og Stavanger (800 87 150)
800 87 150 er nummeret influensasyke kan ringe for å få kyndig veiledning i vurdering av diagnose, vurdering av behov for prøvetaking og veiledning i forhold til smittevern. Telefonen var i en periode lagt ned, men er nå åpnet igjen. Influensatelefonen betjener kun henvendelser fra innbyggere i kommunene Stavanger, Sola og Randaberg, eller personer som midlertidig oppholder seg i disse tre kommunene. Andre bes ta kontakt med sin lokale fastlege/legevakt.
Legevakten har en vaktordning for dette kontaktnummeret daglig i tidsrommet klokka 0800 - 2300. Ved innringing til kontaktnummeret i angitt åpningstid blir samtalene satt over til respektive vakters telefoner. For henvendelser utover ordinær bemanningstid, ta kontakt med legevakten på telefon 51 51 02 02. De aller fleste som blir smittet trenger ingen behandling eller prøvetaking.
Følg med på nett
En oppfordrer alle til å følge med på myndighetenes nettside om pandemisk influensa http://www.pandemi.no/. Her finnes daglig oppdatert informasjon om antall bekreftede tilfeller, tips og råd om hvordan smitte kan begrenses samt annen relevant informasjon.
Sist oppdatert av Ove Tennfjord,
04.01.2010
|